16. ročník Krumlovského vodáckého maratonu se stal líhní SUPařů. Co původně začalo jako recese ve stylu: „pojedeme maraton na paddleboardech“, se v roce 2018 zhmotnilo do 167 přihlášených SUPařů (páteční sprint + sobotní maraton). Do cíle maratonu v Českém Krumlově se přitom podařilo dojet 48 mužům, 36 ženám a 3 megaboardům.

Ale pěkně popořádku. Maratonská trasa pro SUPaře byla dlouhá 25 km, startovalo se v kempu Rožmberk. Zde probíhala registrace, hecování závodníků a poslední občerstvování. Dopravu do místa startu zajistili organizátoři autobusem z Českého Krumlova a suché věci svážela opět do Českého Krumlova přistavená dodávka. Krásnou drobností, kterou si každý závodník odnesl na památku, byl hrníček s jeho startovním číslem a motivem vodáckého maratonu.

SUPaři startovali ze břehu kempu Rožmberk v 11:15, ve stejné vlně jako gumové rafty se 4místnou nebo 6místnou posádkou. 40 nejrychlejších pádlerů mělo privilegium si svá prkna připravit před startovní lajnu, za níž se krčili ostatní závodníci. Letošního ročníku se zúčastnil také mistr světa ve skifu, veslař Ondřej Synek. Ten si účast v maratonu dal nejspíš jako dárek ke svým narozeninám, které v tento den slavil.

Společný start v 11:15 se neobešel bez všeobecného veselí, strkání, pádů a zmatků. Do poměrně úzkého toku Vltavy v tomto místě se najednou nahrnulo kolem stovky pádlerů, navíc bojujících o své místo na slunci i s gumovými rafty. Ještěže tlukot pádel do gumových člunů a nárazy raftů do prken nejsou slyšet! Zhruba dalších 200 metrů byla jízda na prkně vestoje poměrně zrádnou a riskantní činností.

Následovalo ale 14 kilometrů plavby plné kochání se malebnými zákoutími Vltavy a bojem o pozice. Právě na 14. kilometru závodníky čekal povinný přeběh občerstvovací stanice v Kempu Na Pískárně. Asi aby nabrali síly před 1. jezem, který už byl nedaleko.

• Jez U Jelení lávky – propusť s kartáči vlevo

Všechny jezy se daly na prkně překonat v pohodě vkleče, U Rechlí se ale většina pádlerů vyklopila, kdy je pod jezem spláchla vlna zleva. Údajně by se to mohlo dát sjet snad jedině v poloze ležmo. Jez U jelení lávky se podle zkušenějších přitom měl dát sjet i vestoje. Bezpečnost pádlerů byla pro jistotu výborně zajištěna dobrovolníky, kteří hlídkovali přímo ve vodě pod jezy. A že jejich pomoc byla tu a tam opravdu zapotřebí!

Jen na okraj pro učinění si představy o tom, jak dlouho se maraton jede. Můj výsledný čas činí 2 hodiny, 52 minut a nějaké ty vteřinky a jedná se de facto o čistý průměrný výkon v ženské kategorii, protože jsem skončila na 18. místě ze 36 žen, které závod dokončily.

Celý maraton byl přitom doprovázen zájmem turistů a diváků, kteří závodníky ze břehů a mostů povzbuzovali. Kdo překonal všechny jezy, mohl si vychutnat vítěznou jízdu pod Jelení lávkou a Lazebnickým mostem a pak už jen pár stovek metrů do cíle na náplavce u Pivovarských zahrad, kde na závodníky čekalo bohaté občerstvení, živá hudba a slavnostní vyhlášení jednotlivých kategorií.