Podle údajů cizinecké policie ke konci roku 2017 jsou Ukrajinci nejvíce zastoupenou zahraniční národností na území České republiky, žije zde již několik generací. Spolupráce České republiky a Ukrajiny se prohlubuje a vzdálenosti mezi oběma státy zkracují. Proto nás zajímalo, jak si země s barvou nebe a zlatavých pšeničných polí na vlajce vede v oblasti stand up paddleboardingu.

Vyzpovídali jsme Andreje Anisimova, majitele značky Rapid – ukrajinského výrobce pevných a nafukovacích paddleboardů, úspěšného závodníka ve slalomu na divoké vodě (zde Andrej dodává, že to už je velmi dávno😊) a také předsedu Ukrajinské federace pro SUP a surfing (http://ufss.org.ua).

Andreji, svou firmu jsi založil v roce 2017. Ve stejném roce byla na Ukrajině založena také Ukrajinská federace SUP (UFSS). Dá se říci, že tyto dvě události položily základ pro rozvoj SUP sportu na Ukrajině? Popiš nám, prosím, vývoj tohoto sportu na Ukrajině od počátků po současnost.

Teprve v roce 2017 jsem se začal vážněji zabývat SUPem jako druhem sportu, v minulosti jsem totiž tuto aktivitu v ukrajinských podmínkách bral spíše jako pošetilou zábavu úzké skupiny lidí. Změna mého vnímání proběhla tak rychle, že jsem se v podstatě okamžitě rozhodl založit svůj vlastní SUP brand a sjednotit ojedinělé skupiny zabývající se SUP do jediné organizace – Ukrajinské federace pro SUP a surfing (UFSS).
V té době byl SUP sport na Ukrajině v embryonálním stádiu, neexistovala jednotná pravidla, většina účastníků závodů pádlovala vsedě na nafukovacích prknech, závody se konaly sporadicky (v podstatě v té době proběhly jen 3 závody: White water festival – Water4all a 2 vodácké maratony: Baida Rally v Záporoží a Kayak&SUP Marathon v Kyjevě). SUP závody byly spíše zábavným doplňkem jednotlivých kajakářských závodů a to jsem chtěl změnit.

Vše, co jsem tehdy podnikal, bylo limitováno mimořádně omezenými zdroji a povedlo se realizovat hlavně díky pomoci stejně smýšlejících kamarádů a nadšenců do ukrajinského SUP sportu – Maxima Kovalenka z Dnipru, Saši Michajlova z Jalty (po okupaci Krymu se přestěhoval do Kyjeva) a Antona Fedorenka z Kyjeva.

Fakticky za 2 a půl roku intenzivní práce jsme díky společnému úsilí vybudovali první ukrajinskou SUP značku Rapid (https://rapid.net.ua/), profesionální a mezinárodní závodní tým Rapid Team, zorganizovali několik sportovních závodů v SUP na Ukrajině podle pravidel ISA, včetně mezinárodního Kyiv Open v roce 2018 a 2019 (regional Paddle League event).

V současné době se soustředíme hlavně na rozvoj dětského sportu a regionálních SUP klubů na Ukrajině, budování konkurenceschopného ukrajinského reprezentačního závodního týmu a zavádění vlastní výroby paddleboardů přímo na Ukrajině, protože si myslím, že tu jsou pro to vhodné podmínky. V roce 2018 a 2019 jsme také zaznamenali první úspěchy v sérii Eurotour a na zimních závodech Gla Gla Race ve Francii náš závodník na nafukovacím prkně Rapid Race vyhrál v kategorii hobíků.

Ukrajina má rozlohu zhruba 603 700 km a podle údajů k 1. lednu 2018 činil počet obyvatel této země 42,36 milionů. Od 90. let minulého století se však počet obyvatel snižuje, mnoho z nich dojíždí do ciziny za prací. Je na Ukrajině o SUP zájem? Jaké značky prken si Ukrajinci pořizují, dávají přednost místním nebo zahraničním výrobcům? Jaká prkna jsou na vodě vidět nejčastěji?

Skutečnost, že Ukrajinci dojíždějí do ciziny za prací do rozvinutějších evropských států je podle mého názoru spíše plus, vždyť mnozí z nich se pak vracejí s novými znalostmi, zkušenostmi a finančními prostředky, jejich světonázor a kultura se poevropšťují, a to je přesně to, co Ukrajina dnes tolik potřebuje pro svůj další úspěšný rozvoj a reformu postsovětského systému, v němž v podstatě i v současnosti stále žijeme.

Paddleboarding se na Ukrajině rozvíjí poměrně aktivně, pokud bychom se podívali na celková čísla, tak je to samozřejmě zanedbatelný výsledek ve srovnání s těmi zeměmi, v nichž má SUP již dlouhou tradici, nicméně tempo růstu je poměrně významné, zvlášť za poslední 3 roky. Samozřejmě, na Ukrajině není zastoupeno tolik značek jako v USA nebo Německu 😊 Rozhodujícím faktorem pro významnější objemy prodeje také pochopitelně zůstává cena. Spotřebitelé si většinou volí nafukovací boardy, jejich podíl na trhu dosahuje 95 %. Lídry z hlediska svého zastoupení na trhu Ukrajiny jsou Rapid SUP, Gladiator (D7), Red Paddle, BIC, NRS a početná čínská noname prkna. V tomto roce vstoupil na trh Ukrajiny také Decathlon se svou značkou ITIWIT. Oficiálně jsou u nás zastoupeni také Starboard, SIC Maui a Fanatic, ale v celkovém objemu všech prken je jich nicotně málo.

Dá se říci, jaké lokality pro SUP jsou na Ukrajině nejvyhlášenější? Kde se dá na SUPu jezdit klidná voda a kde divoká? Jaké jsou oblíbené lokality na surfování v moři?

Většinou jsou to samozřejmě velké řeky a jejich přítoky u velkých měst: Dněpr (Dnipro), Jižní Bug (Pivdennyj Buh), Dněstr (Dnister), Desna. Pádleři jezdí na klidné vodě v podstatě všude tam, kde voda je 😊 Fanoušci divoké vody naleznou vyžití hlavně v Karpatech a v peřejích řeky Jižní Bug v Mykolajivské oblasti (jih Ukrajiny).

Míst na surfování není tak mnoho, jak bychom si přáli, nebo přesněji – teď již prakticky nejsou (po ztrátě Krymu v důsledku ruské okupace). Zůstalo několik spotů na pobřeží Černého moře v Oděské oblasti a u hranic samotné Oděsy, nicméně ty fungují jen několik měsíců v roce, a to především v chladnějších ročních obdobích. Mimochodem, letos se bude Mistrovství Ukrajiny v SUP konat právě u moře, a to 24.-25. srpna v Černomorsku (Oděská oblast).

Značka Rapid SUP dělá pevné i nafukovací boardy od nejmenšího o velikosti 8,6 do největšího o velikosti 22,6. Můžeš nám, prosím, představit portfolio svých paddleboardů? Zaujala mě prkna, která v České republice nejsou vidět, konkrétně prkno o velikosti 22,6 určené pro 4 lidi a prkno o velikosti 16,6 (tandem) pro dva lidi. Nabízíte také speciální paddleboard pro rybáře.

Přesně tak – sortiment modelů prken mám dostatečně široký a já bych si moc přál, aby se naše výrobky objevily i za hranicemi Ukrajiny, například v České republice. Mimochodem, finančně dostupnou řadu pádel značky Rapid SUP pro nás vyrábí a dodává česká firma Profiplast, takže první krok v rámci ukrajinsko-české SUP spolupráce jsme již učinili😊

Pokud se budeme bavit o nafukovacích SUP prknech, pak v tomto roce nabízíme 3 různé modely o velikosti 10’6”, prkno na divokou vodu Rapid Creek o délce 3 metry, paddleboard pro rybáře nafukovatelný na nízký tlak a s montážními plošinami Borika pro osazení rybářského náčiní — Rapid Angler, model Rapid Tandem o délce 16 stop je určen hlavně půjčovnám a na trénování dětí a nejdelší prkno v naší nabídce je Rapid Draco (22 stop) pro 4 osoby, které je využívané hlavně pro amatérské kolektivní závody a dětské sportovní akce.

V nabídce máme také závodní nafukovací modely pro hobíky: Rapid Race 12.6 a Rapid Race II 12.6. Právě na prkně Rapid Race I letos Jurij Karavajev z Dnipra zvítězil v závodě Gla Gla Race na francouzském jezeře Annecy, kdy byl rychlejší než většina účastníků na pevných prknech. Naším vlajkovým prknem řady iSUP je pak touringové prkno Rapid Tour o velikosti 12’6”x31”х6”.

Dále vyrábíme také pevná prkna pro surfování ve vlnách (SUP surfing). Model Rapid Ventura (8’6”) je poměrně radikální karbonové prkno, jehož kvality dokáží ocenit hlavně zkušení surfaři. Intenzivně také experimentujeme se závodními modely o délce 14′. V tomto měsíci by měly být dokončeny práce na našem novém závodním prkně 3. generace, které jsme celé vyvíjeli na Ukrajině a stavíme ho ve městě Dnipro. Pevně věříme, že náš nejlepší ukrajinský závodník Alexej Sidenko nás na něm bude výborně reprezentovat na Světovém poháru SUP v Německu, který se bude konat začátkem září, a na Mistrovství světa SUP v čínském Čching-tao v říjnu. Pro toto prkno nemáme zatím vymyšlený žádný název 😊

Jaké prkno z vaší nabídky je nejrychlejší a které se nejlépe prodává?

Nejrychlejší paddleboard značky Rapid je závodní karbonový 14 stop dlouhý Rapid Type-X. Byl vyroben na Ukrajině v jednom jediném exempláři a já doufám, že jeho následující generace bude ještě rychlejší😊 Nejlépe ze všech se v současné době prodávají nafukovací Rapid Lite 10’6” a Rapid Tour 12’6”.

Značka Rapid SUP má i svůj závodní tým. Můžeš nám představit jeho členy a jaké jsou vaše největší tuzemské i zahraniční úspěchy?

Náš závodní Rapid Team vznikl v roce 2018. V té době jsme neměli prakticky žádné mezinárodní zkušenosti, proto jsme se rozhodli přizvat ke spolupráci mistra Itálie v SUP Claudia Niku, který již v 1. sezóně v barvách našeho týmu dokázal na karbonovém prkně Rapid vybojovat 3. místo ve sprintu na Hossegor Paddle Games ve Francii a Scharbeutz World SUP Cup v Německu.

S přípravou našich závodníků a poradenstvím v oblasti techniky pádlování na SUPu nám pomohl jeden z nejlepších trenérů na světě – Francouz Vincent Guilaumme. S jejich pomocí se nám podařilo prakticky již od samého začátku vydat se tím správným směrem a vyvarovat se začátečnických chyb, za což jsem oběma velmi vděčný.

Lídrem našeho týmu je nejlepší SUP závodník Ukrajiny – Alexej Sidenko, který již dnes významně převyšuje ostatní ukrajinské závodníky, a to také díky svým zahraničním zkušenostem. Členy našeho týmu jsou také další ukrajinští sportovci: Jura Karavajev (Dnipro), Jegor Zamana (Kyjev), Alexandr Michajlov (Kyjev). Počínaje touto sezónou plánujeme do našeho týmu přibírat další mladé a perspektivní závodníky ve věku do 14 let.

Jaká je situace na ukrajinském trhu se SUP vybavením? V České republice máme poměrně hodně českých značek. Většina z nich však vyrábí boardy v Číně. Jak jste na tom vy? Design je údajně italský a výroba probíhá v Číně. Kolik ukrajinských výrobců SUP na Ukrajině je?

Design a tvar prken vyvíjíme výhradně na Ukrajině, výroba nafukovacích prken a karbonových pádel probíhá v Číně. Bagy na paddleboardy jsme v této sezóně začali vyrábět na Ukrajině, na Ukrajině plánujeme zahájit také sériovou výrobu nafukovacích boardů. Závodní karbonová prkna jsou již plně vyráběna na Ukrajině, ale zatím se jedná o kusovou výrobu.

Jaké technologie jsou při výrobě boardů používány?

Při výrobě nafukovacích boardů používáme vícevrstvé laminované PVC Rapid core, při výrobě pevných závodních boardů sendvičová jádra (сore) z EPS, PVC, vyztužená v nejvíce namáhaných místech karbonovou tkaninou, vnější vrstva karbonového kompozitu se pak nanáší vakuováním.

Pro rok 2019 máš tedy ambiciózní plán – přesun výroby nafukovacích paddleboardů z Číny na Ukrajinu. Jak se ti daří jej uskutečňovat?

Již jsme začali testovat prototyp, abychom si vyzkoušeli některé klíčové výrobní technologie, a já pevně věřím, že dokážeme vyrobit první sérii nafukovacích SUP made in Ukraine ještě v tomto roce.

V květnu 2018 se v Kyjevě uskutečnilo první Mistrovství Ukrajiny v SUP. Jaká byla účast a jaké jsou plány pro rok 2019? Jaké závody v SUP se na Ukrajině uskuteční a které bys našim čtenářům doporučil? Lze někde získat představu o všech na Ukrajině vyhlášených závodech v sezóně 2019?

V roce 2018 se prvního Mistrovství Ukrajiny v SUP zúčastnilo zhruba 70 závodníků napříč všemi kategoriemi. Doufám, že letos to bude minimálně stejný počet.

Aktuálně teď plánujeme organizaci Mistrovství Ukrajiny 2019 v Černomorsku 24.-25. srpna a Ternopil Open na západní Ukrajině začátkem září. Také plánujeme s celým naším závodním týmem vystoupit na Světovém poháru v německém Scharbeutz a na Mistrovství světa v Číně v říjnu.

Termíny závodů a novinky naleznete na našich facebookových stránkách https://www.facebook.com/UkraineSUP/ a na webu Ukrajinské federace SUP a surfingu http://ufss.org.ua.

Kromě paddleboardů nabízíš také příslušenství, vesla, pumpy a další doplňky. Jak jsi sám zmínil, některá z pádel pocházejí z České republiky. Proč zrovna od nás a jak se osvědčila?

České výrobky jsou pro mě synonymem kvality, proto jsme si také vybrali firmu Profiplast. Pádla se osvědčila, reklamace na ně jsme nezaznamenali, takže doufám, že spolupráce bude pokračovat i do budoucna.

Nakolik obtížné či naopak snadné je podnikat na ukrajinském trhu?

Stejně jako všude jinde, i u nás existují určité těžkosti, největší z nich je poměrně nízká kupní síla obyvatelstva, špatné silnice a nízká poptávka ve srovnání s relativně velkým počtem obyvatelstva naší země. A pak samozřejmě válka.

Zasáhla válka na východě Ukrajiny a okupace Krymu nějak tvé podnikání nebo obecně rozvoj SUP na Ukrajině?

Samozřejmě, že se tyto události v různé míře dotkly všech Ukrajinců bez výjimky. Trh se zmenšil, v porovnání se situací před válkou, a na černomořském pobřeží je méně míst, kde se dá jezdit.

Daří se vám i za hranicemi Ukrajiny? Vyvážíte někam svá prkna?

Máme to v plánu, ale zatím jsme v Evropě prodali jen pár kusů, spíše se jednalo o testovací vzorky. Zatím se zabýváme hlavně přípravnými pracemi.

Teď k tobě jako závodníkovi – kdy jsi začal jezdit? A kdy ses rozhodl dělat paddleboarding na té nejvyšší sportovní úrovni? Jakého svého úspěchu si nejvíce ceníš?

Kanoistiku, konkrétně slalom na divoké vodě (K-1), jsem dělal od 12 do 20 let, pak jsem dlouho ujížděl na extrémním kayakingu. SUP jsem objevil poměrně pozdě, proto jsem v něm žádných významnějších úspěchů nedosáhl. Nepravidelně se účastním SUP závodů na Ukrajině. Před 2 lety jsem se zúčastnil zimního závodu na francouzském jezeře Annecy, ale bohužel se nemohu pochlubit žádnými sportovními výsledky, na které bych byl hrdý. Aby byl závodník úspěšný, musí se poctivě připravovat a pak nemá čas na nic jiného, takže pro mě osobně je SUP teď spíše takový fitness než sport😊

Jaký typ vody jezdíš nejraději?

Strašně rád jezdím na oceánu, což se mi nedaří tak často, jak bych chtěl. Na Ukrajině jsou mými oblíbenými místy černomořské pobřeží a klidná voda menších řek. Ze sportovních disciplín je to určitě technical race, myslím si, že to je divácky nejatraktivnější a nejzajímavější disciplína, která od závodníků vyžaduje univerzální schopnosti. Bezpochyby je to právě technical race, který je budoucností SUP sportu.

Andreji, díky za rozhovor a ať se daří.

Pokud se chcete s Andrejem spojit, můžete tak učinit ukrajinsky, anglicky nebo rusky, zde je jeho e-mail: andrey. s.anisimov@gmail.com

(text, překlad Eva, foto Andrej Anisimov)