Paddleboarding se už i u nás stal bezesporu fenoménem. Na přehradách, řekách nebo větších rybnících bylo obzvláště v letních parnech problém nevidět nějakého toho SUPaře, což jenom dokládalo, jak velký vzestup u nás letos tenhle sport zažil. A není divu, relax je to mimořádný a velice zdravý navrch…

Jak si ale takový paddleboard vybrat, pokud jste úplný začátečník, který na prkně ještě nestál, nebo měl jen jedno půjčené? Poradíme vám v tomhle stručném průvodci.

Materiál prkna

Pevné nebo nafukovací? To je oč tu běží. Jaké jsou výhody jednotlivých typů?

Pevné prkno je povětšinou rychlejší a obratnější, než prkno nafukovací. Také se vám na něm bude mnohem lépe sjíždět na moři na vlnách, pokud o něco takového máte zájem. A samozřejmě – není třeba je nafukovat.

Nafukovací prkno má trochu vyšší stabilitu, oproti pevnému je samozřejmě mnohem skladnější, což se hodí, když nemáte garáž a velké auto a nechcete prkno převážet na střeše, nebo když si jej chcete vzít s sebou třeba letecky. V mělkých vodách pevnému prknu více hrozí, že se o nějaký ten kámen poškodí, nafukovací je v tomhle směru bezpečnější varianta – obzvlášť, je-li ve dvouvrstvém zpracování a nafukuje-li se alespoň na 15 PSI.

Doporučení pro začátečníky? Nafukovací prkno, ideálně dvouvrstvé.

Typ prkna

Prkna se liší také tím, pro jaký typ jízdy jsou určená. Rozpoznáváme základní kategorie, jejichž názvy většinou účel dost napovídají:

Allround – univerzální prkna pro široké využití. Kromě stability v žádném z hlavních aspektů (stabilita / rychlost / obratnost) neoplývají jako specializovanější prkna, stejně tak však v žádném nezaostávají.

Wave – kratší, obratnější prkno určené pro jízdy na vlnách. Na klidné vodě bude méně stabilní a pomalejší.

Touring je delší prkno určené pro jízdy na dlouhé vyjížďky.

Sprint/Race prkna jsou dlouhá (často cca 14 stop) a užší, ze závoděním v krvi – stavěná pro rychlost, nikoliv stabilitu.

Yoga prkna jsou trochu širší, aby se na nich dala dělat… jóga.

WIND SUP  je paddleboard připravený na to, že si k němu přiděláte plachtu, čímž se tak stane jakýmsi „demo-windsurfem“.

Doporučení pro začátečníky? Allround prkno.

 

Jaké další vlastnosti sledovat?

Nosnost – sledujte, jestli vás paddleboard vůbec unese. Nebo vás plus doprovod – ratolesti, psy. Nebo celou rodinu, k čemuž jsou určené tzv. megaboardy. I kdybyste ale jezdili sami, je lepší ke své váze 5-10 kilo přičíst, pro případ, že byste si s sebou na vyjížďku brali nějaká „zavazadla“. Nebo třeba výbavu na ryby.

Tuhost/Tlak (u nafukovacího prkna) – obecně platí, čím vyšší, tím lepší. Znamená to, že je paddleboard z kvalitnějšího materiálu, když vyšší tlak „unese“, zároveň se dá nafouknout tak, že je pevnější, než prkna s nižším maximálním přípustným tlakem.

Cena je logicky silným argumentem. Nebojte se však u paddleboardu na prkenici přitlačit, nejlevnější kusy na trhu by vám celý zážitek mohly pokazit – objevují se u nich problémy s nekvalitními materiály, popraskáním nebo rozlepením či nejčastěji s prohýbáním do tvaru banánu. To už raději mrkněte na bazary po něčem kvalitnějším z druhé ruky.

Výbava paddleboardu je také důležitá – ne nadarmo se říká, že kvalitní pádlo je základ úspěchu (a pokud se to neříká, mělo by J ). Přesto je také pochopitelné, že při prvním nákupu chcete mít z krku všechno najednou – a většina prodejců skutečně nabízí celé sety, kdy s prknem dostanete i pádlo, pumpu, tašku na přenášení a opravnou sadu. A pokud s čímkoliv z toho nebudete spokojení, můžete postupně „upgradeovat“.

 

Doufáme, že jsme poradili. A že se v létě uvidíme na vodě!

A pokud se ztrácíte ve všech těch paddleboardingových termínech, nedávno jsme napsali drobný výkladový slovníček.