Termínů a slovíček je kolem paddleboardění spousta. Připravili jsme pro vás proto výčet těch nejzákladnějších.

Allround – univerzální paddleboard, ideální pro začátečníky, v současnosti pravděpodobně nejširší skupina prken v prodeji

Aloha – tak takhle se na Havaji zdravili borci, co v 60. letech minulého století učili turisty surfovat. Sami používali longboardy s pádlem, což jim umožňovalo turisty při jejich snažení fotit, nebo jim radit, protože se dokázali poměrně rychle dostat do jejich blízkosti. Jedním z významů slova aloha je naše ahoj😊

Board, prkno – plovák, tedy to, co máte POD nohama.

Bungee – „gumicuk“, gumové upínače nejčastěji na nosu paddleboardu, kterými si můžete uchytit osobní věci (ideálně ve vodotěsném vaku)

D-ring – nejčastěji kovový kroužek v zadní části prkna, na který se přivazuje leash

Dropstitch – standardní technologie používaná při výrobě nafukovacích paddleboardů. V podstatě jde o dvě plochy spojené velikou spoustou vláken. Vypadá to nějak takhle:

Flosna, Fina – ploutvička vzadu na prkně. Nejčastěji jedna vprostřed, případně doplněná o dvě menší po stranách. Centrální fina je většinou odnímatelná, nejčastěji je s boardem spojena metodou slide-in (fina se zasune do držáku a zajistí pojistkou) či US-box (zajištění je šroubkem a maticí)

Leash – pojistné lanko, úvazek spojující pádlera s boardem. Je to vlastně jako s tím Shakespearem. Používat, či nepoužívat? Věčná otázka. Na uvážení každého krotitele SUPu. Při silném proudu vám pomůže zachránit prkno, které neodplave do vzdálených krajů bez vás, ale zároveň se úvazek může nešťastně zachytit o překážku a vám zkomplikovat život☹  Na vlnách jde ale o povinnou položku.

List pádla – to je ta širčí část pádla, kterou potápíte do vody, abyste se mohli pohnout dál 🙂

Nafukovačka – nafukovací paddleboard

Nos – ta část prkna, kterou by měl mít pádler po nalodění před sebou. Pozor, to neznamená, že na ní bude furt zírat! Zírat se má striktně do krajiny. Nos se pozná i tak, že na přední části prkna je obvykle uchyceno pružné lanko pro fixaci bagáže.

Pad – pěnová/gumová (nejčastějši EVA pěna) podložka, kterou je polepená část vrchní strany boardu. Obsahuje „vzorek“, díky kterému se vám na prkně lépe stojí a nesmekáte se.

Pádler – osoba s pádlem snažící se ovládat plavidlo.

PSI – 1 PSI je asi 0,069 barů. Jednotka se používá pro měření tlaku hlavně na angloamerických územích. Takže pokud přepočteme 15 PSI na bary, dostaneme se na o něco více než 1 bar tlaku (1,035). Honem ověřit na našich pumpičkách! Tak takhle je to s tím péesíčkem😊

SUP – jak říká Wikipedie, jedná se o dravce mrchožrouta, v našem případě zkratka SUP znamená Stand Up Paddleboarding, neboli pádlování ve stoje.

Výtlak – v litrech udávaná hodnota, jak objemný paddleboard je. Dá se říci, že platí – vetší objem = větší nosnost, do tohohle tvrzení ale vstupuje i kvalita materiálů a technologií, z nichž je SUP vyroben.

WindSUP – paddleboard připravený na připojení plachty, která z něj tak udělá windsurf. Často má také o finu navíc – vprostřed prkna

Žerď pádla – a za tohle pádlo držíte

(Eva)