Proti tomuhle vypadají naše vyjížďky jako hraní si s umělou lodičkou v napuštěné vaně: zdolat nemalou část Pacifiku na paddleboardu? Všechno jde, když se chce. A když je k dispozici speciálnější paddleboard.

Antonio de la Rosa vyjel z kalifornského San Francisca na svém na zakázku stavěném plavidle pojmenovaném „Ocean Defender“ 9. června. Jelikož ke své trase nechtěl zahrnout žádnou podporu, plavidlo obsahovalo zásoby na 3 měsíce. Cíl? Havajské ostrovy.

24. srpna – tedy po dlouhých 77 dnech – Antonio, „ozdobený“ fousem, který by mu záviděl leckterý lumbersexuál, připlul k vodám Havajského ráje na Oahu. Za sebou měl podle GPS více než 4 750 kilometrů! Což je, pro představu, zhruba výlet z Prahy do Madridu. A zase zpátky. Trasa jeho dobrodružné výpravy je vidět tady:

Pro Antonia to přitom nebyl první výlet podobného ražení. Vyhrál transatlantický závod dlouhý zhruba 4 700 kilometrů nebo na nafukovacím paddleboardu v 26 dnech najel přes 700 kilometrů ve vodách kolem polárního kruhu. Prostě dobrodruh, jakých se dneska mnoho nevidí.  Jeho paddle-loď přitom plně naložená vážila skoro 700 kilogramů. Jenom samotná fina by vaší domácí váhu vytočila na necelých 30 kilo. Zatímco zadní část plavidla ukrývala vybavení, v přední části Antonio přespával a uchovával elektroniku, „střecha kajuty“ přitom obsahuje trojici solárních panelů na nabíjení počítače a zařízení, které odsoluje vodu.

Fotoreportáž z jeho cesty můžete najít na Antoniově instagramovém profilu.

De la Rosova cesta tak připomíná dosud nepřekonané plavení Chrise Bertishe z roku 2017. Bertish si tehdy na velice podobném paddleboardu posvítil na Atlantik, za 93 dní urazil skoro 7 500 kilometrů.

(Josef)