Kiboko patří mezi nejstarší a nejvíce viditelné tuzemské paddleboard značky. Se zakladatelem Kiboka Alešem Kuchyňkou jsme si popovídali nejen o produktech, ale i o fajn lokalitách v oblasti jižní Moravy.

Pokud se nepletu, je Kiboko jednou z nejstarších firem prodávajících vlastní značku paddleboardů na českém trhu. Můžeš nám vznik a vývoj vaší značky více popsat? Kdo má u vás co na starosti?

Moje první zkušenosti s paddleboardingem byly před 8 lety v Maroku, kde jsme si půjčili pevný paddleboard na vlny.  Zpočátku mě to tolik nechytlo a dával jsem přednost na vlnách surfingu, ale bylo to nejspíš tím, že ten vypůjčený paddleboard vážil asi 15 kg a měl výtlak okolo 250 litrů. Další zkušeností byl Surfest na Nových Mlýnech, kde se závodilo v disciplíně sprint na krátkou vzdálenost na bójku a zpět. Ale opravdovou krásu tohoto sportu jsem poznal až při sjíždění řek a pohodových výletech na našich přehradách. Nedávno jsem propadl paddleboardingu na vlnách. S moderním vlnovým tvarem paddleboardu a výtlakem okolo 100 litrů se jízda s pádlem blíží surfingu.

Značku KIBOKO jsme v Brně založili po dvouleté zkušenosti s provozováním půjčovny na Brněnské přehradě. Naše základna má tu obrovskou výhodu, že u nás končí hlavní jezero a přehrada pokračuje úzkým malebným údolím jako stvořeným pro paddleboarding.

Právě potřeby obyčejných rekreačních paddleboardistů jsem zohledňoval při konstruování prvních modelů Kiboko. Většina značek tou dobou vycházela z prostředí windsurfingu a surfingu a orientovala se na sportovní a výkonnostní paddleboarding.

Boardy od Kiboko dříve používaly standardní US-box finy. Zaznamenala jsem, že už jste od toho upustili a nedávno jste začali vyrábět nacvakávací ploutvičky. Z jakého důvodu?

Na většině paddleboardů Kiboko používáme 3 nalepovací, velmi odolné ploutvičky. U závodních paddleboardů a windSUPů (paddleboardy s vlepeným insertem pro jízdu s plachtou) používáme všeobecně rozšířený US box. Naše nacvakávací ploutvičky jsou také určeny pro systém US box, ale nepotřebují šroubek a jejich uchycení je snadné a rychlé.

Čím jsou speciální novinky pro rok 2019?

Pro sezónu 2019 jsme kromě allround modelů, které zůstaly beze změny, připravili kompletně novou kolekci paddleboardů i pádel. Nejvýraznějšími novinkami jsou carbon laminátové výztuhy na závodních modelech Roketi PRO, dětský závodní speciál Roketi KID a rodinný cruiser Safari. Další novinkou jsou odolná, relativně lehká a cenově dostupná karbonová pádla s plastovým listem, která nabízíme ve třech délkách podle výšky jezdce. Pro jezdce se závodními ambicemi je určeno zcela nové 100% karbonové pádlo KIBOKO PRO.

Pustili jsme se také do experimentování s inserty k připevnění poutek na nohy pro windsurfing. Poutka výrazně zlepšují kontrolu nad plovákem v silnějším větru a do budoucna mohou výrazně zvýšit větrný rozsah windSUPů.

Zaznamenáváte nějaké trendy v prodeji jednotlivých typů boardů? Hádám, že all-roundy jsou stále nejoblíbenější, ale hýbe se jejich procento nějakým směrem?

Já bych řekl, že stále převládá především chuť se na vodě bavit. Většina našich zákazníků preferuje rodinné stabilní paddleboardy do letního počasí a na poklidné vyjížďky. Technicky založeným pádlerům přinese radost allround, který je zábavný především na řekách, umělých kanálech nebo na moři. V posledních dvou sezónách se rozšiřuje skupina jezdců, pro které je paddleboarding výkonnostním sportem a volí rychlé paddleboardy Kiboko Roketi.

Kromě prken nabízíte také originální příslušenství, neopreny, pádla, textil, nepromokavé bagy, sedačky atd. I to jsou vaše vlastní produkty, nebo „jen“ přeprodej? Máte i v tomto sortimentu nějaké novinky? 

Dá se říct, že vývojem a designem pádel trávíme téměř stejně času jako při přípravě nové kolekce paddleboardů. Jsme totiž přesvědčeni, že pádlo výrazně ovlivňuje celkový dojem z jízdy. Správná volba pádla snižuje zátěž na klouby, zpříjemní jízdu a předchází poškození                pádla, které může vzniknout při nevhodné volbě dříku nebo listu. Na našich webových stránkách naleznete kompletního průvodce výběrem pádel i paddleboardů.

Sami si také tvoříme kolekci a potisk textilu a kšiltovek. Dále vybíráme materiál a určujeme si střih, potisk, polohu popruhů a další vlastnosti našich batohů. Naopak na některé produkty, které považujeme za kvalitní a dobře zpracované, jako jsou například certifikované vodácké vesty, si necháváme pouze natisknout naše logo. Stejně tak je tomu například i u našich ručních pump.

Kiboko se také angažuje v závodním sportu. Organizujete nějaké závody a máte vlastní závodní tým?

Ano, každoročně pořádáme několik závodů. V červnu probíhá na naší domovské základně na brněnské přehradě Paddleboard Fest Brno, který je součástí českého poháru. Dále společně s Českou federací Stand Up Paddle spolupořádáme mistrovství České republiky, které je vyvrcholením závodní sezóny. V září organizujeme vzpomínkový hobby závod na Nových Mlýnech – Lukinův Memoriál.

Závodní tým Kiboko zatím tvoří úzká parta kolem designérů Aleše Kuchyňky a Michala Budíka. Bohužel se nám kvůli pracovním povinnostem nedaří v letní sezóně trénovat tak, jak bychom si přáli, ale snažíme se si závody maximálně užít. Mně osobně baví především technické disciplíny, kde mohu využít zkušenosti z vlnového ježdění. V dětských kategoriích se na předních příčkách pravidelně umisťuje na Roketi KID Matyáš Soukup z Českých Budějovic.

Kiboko má záběr hlavně na svém domovském území, tj. na Moravě. Můžeš nám doporučit nějaké SUPer lokality, které na Moravě rozhodně stojí za pozornost?

Určitě musím začít Brněnskou přehradou. Nejkrásnější je úsek Veverská Bítýška – Rokle, kde projíždíte kolem hradu Veveří. Naší nejoblíbenější řekou je Jihlava při pouštění vody z vodní nádrže Mohelno. Končí se v Ivančicích a je to parádní celodenní výlet pro středně pokročilé paddleboardisty. Pro začínající bych doporučil řeku Dyji z Nových Mlýnů do Lednicko-Valtického areálu. S paddleboardem se určitě vyplatí vyrazit také na Vranovskou a Dalešickou přehradu nebo na řeku Moravu v okolí Rohatce.

Lze si vaše prkna před nákupem otestovat a kde? Máte třeba pádlerskou školu?

Paddleboardy a pádla Kiboko si mohou všichni zájemci otestovat na námi pořádaných akcích, ale také každý den v naší půjčovně na Brněnské přehradě na pláži Rokle, kde máme od každého modelu vždy alespoň jeden kus na test. Další možností je vyzvednou si paddleboard na test v naší prodejně, která je přímo nad největší pláží na Brněnské přehradě. Testovací jízdy doporučujeme všem zájemcům o koupi. Myslíme si, že osobní pocit z jízdy by měl být tím nejdůležitějším aspektem při výběru vhodného paddleboardu, ať už se jedná o začátečníka nebo zkušeného závodníka.

Aloha na vodě 😉

(text Eva, foto Kiboko)