Ahoj Lucko,

gratulujeme k vítězství ve 2. ročníku Českého poháru ČFSUP v stand up paddleboardingu a samozřejmě také k 1. místu v long distance i technical race na 1. SUP Mistrovství na Vranovské přehradě. Dovol nám pár otázek😊

  • Jak jsi se k paddleboardingu, v ČR poměrně novému sportu, vlastně dostala? Máš průpravu i z jiného sportu? Jak dlouho na prkně jezdíš?

Úplně poprvé jsem si vyzkoušela paddleboarding náhodou v roce 2014, když nám na kurzu windsurfingu nefoukal vítr a tak nás vzali na vyjížďku s pádlama. To se mi dost líbilo. Pak jsem na to zapomněla a o pár měsíců později se připletla k Vltavě v Českých Budějovicích, kde na SUPech jezdili na kanále s divokou vodou a na klidný řece. Nikdy předtím jsem žádný vodní sport nedělala, jen atletiku. Od té doby jezdím, myslím, že mám za sebou třetí závodní sezónu.

APP Tour Londyn v Royal Docks 2018, David Raab, Lucie Fialova

  • Na jakém prkně jezdíš? Jakou disciplínu máš nejradši? Long distance? Technical race? Sprint? Divoká voda? Proč?

Teď jezdím za eko-friendly australskou značku NSP. Mám k dispozici každý rok aktuální modely pevných boardů. Jezdím na 12’6“x23,5“ Ninja nebo Puma 12’6“x24“. Mám raději kratší a technické závody, jsou pro mě hravé a dynamické. Ale pomalu přicházím na chuť i 12km long distancu, který mě dokáže dostat do tranzu. Jakmile mám na zádech batoh s pitím, tak zvládnu všechno 😀 Divočejší vodu jsem párkrát zkusila a mám z ní respekt a navíc bych se nerada zranila, je to taková evropská specialita. Větší výzvou jsou pro mě boční vlny na moři a downwind.

  • Jsi aktivní v České Federaci Stand Up Paddle. Co si federace klade za cíl a jaké výhody poskytuje svým členům?

Jo, pro ČFSUP dělám všechnu možnou komunikaci týkající se propagace a administrace. Naším hlavním cílem je propagovat a rozvíjet SUP sport v ČR. Dali jsme dohromady jednotná pravidla a formáty SUP závodů a pomáháme organizátorům s organizací závodů. Jako velký přínos vidím pořádání seriálu Český pohár ČFSUP, stejně jako zavedení Mistrovství ČR a vedení českého rankingu, ve kterém můžete sledovat aktuální výkonnost českých závodníků. Pro detailnější informace si můžete najít náš web www.cfsup.cz, kde je všechno popsané. Z výhod máme třeba nabídku zajištění pevného prkna na další sezónu pro vítěze Českého poháru. Pokud chcete závodit, můžeme vám také pomoci s žádostí o dotaci a celkově s komunikací se zahraničním.

Společné foto NSP riders – Marcus Hansen, David Raab, Lucie Fialová, Travis Grant

  • Spolupracuje ČFSUP se zahraničními organizacemi? Jak?

ČFSUP je členem Mezinárodní surfové asociace – ISA – International Surfing Association, která pořádá každý rok Mistrovství světa. Česká republika se ho letos bude účastnit podruhé. Nebo se nám podařilo zařadit Krumlovský vodácký maraton do regionální části světové série The Paddle League, která má za cíl zviditelňovat místní závody v širším měřítku. Kromě toho vyrážíme i na závody v zahraničí, kde se potkáváme a bavíme s pořadateli například v rámci závodů Eurotour nebo APP Tour. Světová SUP scéna je velmi přátelská a otevřená.

  • V srpnu 2018 proběhlo na Vranovské přehradě 1. mistrovství České republiky v paddleboardingu. Zároveň však v srpnu roku 2018 proběhlo na Lipně také Mistrovství České republiky v stand up paddlingu. Jak došlo k situaci, kdy jsou hned dvě Mistrovství republiky? A plánuje s tím ČFSUP něco do budoucna udělat? Budou i příští rok opět dvě mistrovství?

První MČR v paddleboardingu na Vranovské přehradě jsme se jako ČFSUP rozhodli uspořádat na základě vývoje na české SUP scéně a jako logický vývoj po úspěšném pořádání 1. ročníku českého poháru ČFSUP. To, že se v ČR objevilo ještě několik dalších Mistrovství, které si podle zákonů České republiky může uspořádat kdokoli, je bohužel důsledek mezinárodního sporu o SUP sport jako takový, který se v současné době řeší v mezinárodní arbotráži mezi surfovou asociací (ISA) a kanoistickou federací (ICF – International Canoe Federation). ČFSUP pro další rok bude dál pokračovat ve své činnosti – uspořádáme 3. ročník Českého poháru ČFSUP a 2. Mistrovství České republiky. Jako organizovaný subjekt garantujeme, že námi zaštítěné závody budou mít jednotná pravidla, standard pro závodníky a informace dostupné na našem oficiálním webu. Každý ať si vybere, kam se vydá, konec konců Mistrovství, které pořádalo ČFSUP mělo dvojnásobný počet závodníků.

  • Jak si podle tebe stojí český paddleboarding v porovnáním se zahraničím – sportovně i rekreačně? Je u nás o paddleboarding větší zájem než v okolí?

Tak jako všechno, i paddleboarding se do Čech dostal s několikaletým zpožděním 😀 Navíc SUP je oceánským sportem a 90% světových závodů se jezdí na moři, což s našimi podmínkami nejde srovnat.  Abychom se dotáhli na světové jezdce, tak bychom museli trénovat ve stejných podmínkách a ještě bychom nesměli chodit do práce 😀 . Světová špička jsou navíc tzv. watermani – dělají všechny možné vodní sporty jako surf, windsurf, kite, outrigger. Rekreačně jsme na tom v Čechách podobně jako v zahraničí – pro někoho je tato aktivita hitem a pro ty ostatní paddleboarding představuje podivný sport a strach spadnout před lidmi do vody. Ale kdo nepadá, jezdí pod své možnosti.

  • Jak to vidíš do budoucna? Jakým směrem se paddleboarding vydá v České republice? Není jen módní vlnou, která po pár letech splaskne?

Do budoucna to vidím pozitivně. Velký boom paddleboardingu nás ještě čeká, až se rozkřikne, že paddleboarding je šetrný sport k našemu tělu, který nám neničí klouby a odstraňuje bolesti zad, protože začnete stát správně na celé ploše chodidel. A že je to levnější než psycholog. Myslím si, že se ze SUPu stane respektovaná sportovní aktivita. Budou vznikat SUP kluby a rozrůstat se nám startovní pole aktivních závodníků, kteří nás budou reprezentovat i na zahraničních závodech.

Eurotour Scharbeutz – zleva Iva Dundová, Ruda Princ, Petr Cemper, Lucie Fialová

  • Sezóna v ČR pomalu končí. Jaké máš plány na příští sezónu? Chystáš se také do zahraničí – na závod nebo jen na rekreační zapádlení? Kam?

Sezóna v ČR skončila, ale na světové scéně právě začala. Přemýšlím o prosincovém závodě na Gran Canarii. Rekreačně vlastně nepádluji, vždycky je to trénink 🙂 Příští rok bych chtěla na nějaký závod do Ameriky a také bych vyrazila na jednu z pěti etap 220 kilometrového závodu 11 Cities. A pak se samozřejmě potkáme na 3. ročníku Českého poháru ČFSUP a 2. Mistrovství v paddleboardingu.

Díky moc za rozhovor! Ať se i nadále daří!

(Eva & Josef)

MČR technical race 1. Fialová 2. Kuchyňkova 3. Dubská