Aloha Davide, jsi  Jak jsi se vlastně k paddleboardingu a poté i k nápadu na zahájení výroby vlastních prken dostal?

Na začátku to byla touha mít vlastní prkno, akorát jsem na něj neměl. V roce 2012 jsme se s kamarádem Arturem Beierem zúčastnili prvních závodů na paddleboardech u nás. Legendární závod na „Paraplíčku“ na řece Jizeře. Pak jsme si půjčili prkno a na loděnici v Trutnově stáli s celým oddílem frontu na chvilkové sklouznutí.

Věděli jsme, že náš kamarád Pavel „Kutlík“ Kutlvašr, který vyrábí nafukovací kanoe KUTLÍCI, má nějaký materiál na paddleboard.  A tak jsme se sešli v jeho dílně v Litomyšli na podzim 2012 a vyrobili první prkno. Měli jsme velice málo materiálu a navíc byl jen 7cm vysoký. Dalo to na board, který měl asi 50 cm na délku, velikostně jen tak pro kočku. Další dva boardy měřily 180 cm a byly pro děti. Tak jsme se zase jen dívali.

Pak přišel deseticentimetrový Double Wall a my vyrobili první plnohodnotný prototyp, ze kterého jsme byli nadšeni. Nevím, jestli znáte Divoké vlny, ale tohle musím ocitovat: „Již Staří Havajané věděli, že když vyrábíš své prkno, vstupuje do něho tvoje MANA – tvůj duch, tvoje síla.“ No, lépe se to nedá popsat.

Poté přišli první objednávky, a tak jsme založili značku PAD Boards, neboli PavelArturDavid prkna.

 

Slyšeli jsme, že na vašich prknech je unikátní to, že je vyrábíte sami ve své dílně v České republice. Můžeš nám popsat, jak a kde vaše prkna vznikají? A děláte boardy úplně kompletně od designu po hotové prkno?

Ano, v tuto chvíli jsme jediní „skuteční“ výrobci nafukovacích paddleboardů v Čechách. Je zde pár českých značek, ty si ale prkna nechávají vyrábět v Číně. My vyrábíme v Trutnově a ve velké dílně v Litomyšli, kde se současně vyrábí kanoe značky Kutlíci. V našich dílnách vznikají PADdleboardy kompletně od návrhů, přes konstrukci plováku, až ke kompletaci všech komponentů.

 

Vyrábíte i pevná prkna, nebo jen nafukovačky?

Děláme jen nafukovačky. Pro pevná prkna je u nás velmi malý trh. V tomhle oboru bychom nebyli konkurenceschopní.

 

Jak dlouho vlastně trvá výroba jednoho prkna ve vaší dílně?

Musím říct, že tuhle otázku slýchávám často. Čistá výroba prkna je celkem časově náročná. Důležité jsou technologické pauzy pro tvrdnutí lepidel, 24hodinové lisování spojů, nebo dlouhodobá kontrola úniku. Samozřejmě hrubý čas strávený vývojem, testováním a přípravou sériové výroby je mnohem delší.

 

Jaká technologie se ti osvědčila?

Je pravda, že za těch 7 let jsme si prošli mnoho technologií, nadělali spoustu chyb, ze kterých jsme se, myslím, poučili. Vsadili jsme na kvalitní evropské materiály. Vstupní náklady jsou sice vyšší, ale doufám, že to naši zákazníci ocení. Používáme velmi lehký a odolný dvouvrstvý materiál Double Wall ESD (někdy označován jako MSL). Distanční vlákna jsou tkaná proti sobě ve tvaru X, což zaručuje vyšší tuhost s nižší váhou. Oproti tomu klasický Drop Stitch je pouze prošitý jedním vláknem, jak napovídá název.

Na jaká prkna se zaměřuješ? Děláš spíše allroundy, touringy, surfová prkna nebo závodní modely? A co nějaké specialitky typu prken na jógu atd.? Nebo prkno „na přání“?

Děláme asi všechny tyto typy včetně yoga boardu, nebo balančního disku Bublik. Nejvíc asi allroundy, teda AllRidy. AllRide 335 je board, který už vyrábíme 6 let. Fakt se povedl, protože až na pár změn je pořád stejný a hodně oblíbený. Umíme i PADdleboard na přání. Hitem poslední doby je podpis, nebo vlastní logo na prkno. Lidi se chtějí odlišit a poznat na první pohled svůj board.

Vyrábíme vše, co je možné z Double Wallu vytvořit. Záchranářská nosítka, nafukovací žíněnky, billboardy, ale i plováky pro elektrické hydrofoil surfboardy nebo elektropaddleboardy.

 

Nabízíš ke svým paddleboardům také doplňkový sortiment typu pádel, leashů, náhradních fin atd.?

Ano, na našem firemním eshopu se snažíme nabídnout vše, co je k pádlování vestoje potřeba.

 

Nabízíš také servis nafukovacích prken? Pokud ano, opravuješ jen svou značku nebo i jiné?

Prodloužili jsme záruční servis na 3 roky. Zároveň poskytujeme 3letý mimozáruční servis zdarma. To znamená, že když si prkno poškodíte, my vám ho zdarma opravíme. Jsme rádi za každou zpětnou vazbu. Pak jsme schopni inovovat a zlepšovat technologie. Provádíme servis i jiných značek. Díky tomu mám přehled, jaké boardy opravdu vydrží. Levná prkna z Číny to opravdu nejsou. Ty jsou spíše nebezpečné. Věřte, že tlak 15Psi dokáže při roztržení spoje opravdu ublížit.

 

Kde je možné se s tvými modely seznámit a otestovat je? Provozuješ půjčovnu?

Naše prkna si můžete vyzkoušet v našich půjčovnách v Litomyšli, Trutnově, v pražské Troji, na Náplavce v Hradci Králové, Yogalabu v Pardubicích anebo na demo akcích – jejich výpis najdete na našem webu.

Stále tě ještě ježdění na prkně baví? Zbývá ti na něj vůbec čas?

No, je pravda, že vidím boardy v tejdnu v práci a pak v létě děláme se ženou paddleboardovou školu, kurzy a výlety. Někdy je těch prken až dost. Ale… když si dáte pojezd v peřejích a řeka vás povozí, je to pohlazení nejenom na duši. Nebo taková nekonečná říční vlna, kde můžete surfovat do aleluja. Nebo východ slunce na hladině jak zrcadlo. Nebo… jo, jo PADdleboarding je velká paráda!

 

Jakému stylu jízdy vlastně dáváš přednost? Jezdíš vlny, řeky, sprinty nebo dlouhé tratě?

Mám rád řeky, to mě fakt baví. Děláme i kurz divokovodního pádlování. Klidnou vodu a dlouhý zavodní tratě si taky dám, ale ne tak často.

 

Jaké máš oblíbené lokality pro vyjížďku?

Nejvíc jezdím na Úpě u Trutnovské loděnice. Každé úterý a čtvrtek tady trénuju oddílové děti. Je to krásný úsek řeky v červeném pískovci. Pak hodně času strávím na Jizeře na „Paraplíčku“, kde pořádáme nejvíc kurzů.  Bez PADdleboardů už skoro nikam nejezdím. Vždy se dá někde najít nějaká ta hladina na trochu zábavy.

A co závody? Chystáš se letos na nějaký? Co by nadšenému pádlerovi v tomto roce podle tebe rozhodně nemělo ujít?

Chystám se určitě 20.4. na SUP Paraplíčko RIVER, parádní závod s výbornou atmosférou. Pak na Krumlovský maraton, nebo v září na nový závod na Pastvinách – SUP Fest Pastviny.

 

Díky za rozhovor a ať se daří!

Taky díky, přeju všem příjemný chvíle na vodě i na suchu!

 

(Eva, foto: PAD Boards)