Sbalit paddleboardy do auta a vyrazit někam za křišťálově čistou vodu, to už jsme si dlouho plánovali. Stačilo, aby víkend sliboval slušné počasí a kolem sedmé ráno jsme vyrazili z Plzně směrem na Mnichov. Cílem bylo bavorské jezero Eibsee.

Po necelých 4 hodinách cesty jsme už měli zaparkované auto na parkovišti přímo u břehu jezera. Toto placené parkoviště (5 euro) je zároveň výchozím bodem pro ty, co se chtějí lanovkou vyvézt nahoru na Zugspitze, nejvyšší německou horu. Zároveň zde parkují i cyklisté a pěší, kteří se vydají na okružní cestu kolem Eibsee.

My nafoukli paddleboardy a vydali se objevovat krásy tohoto jezera z hladiny. Jezero není velké, ale jeho průzračně čistá voda si nás okamžitě získala. No, a kde jinde si užijete vodu s výhledem na půvabné, zasněžené hory. Téměř kdekoli u břehu jezera lze pohodlně zastavit a vylézt na břeh a má-li voda vyšší tepotu, vhod přijde i parádní koupačka. (Což nebyl náš případ – koncem května ještě voda na koupačku rozhodně nebyla. A tak kromě pár lidí na šlapadlech, lodičkách a několika pěších kolem byl u jezera celý den  klid, což je nakonec taky super.)

Plán druhého dne výletu byl jasný – jezero Plansee, které je vzdálené jen pár desítek (cca 30km) kilometrů. Stejně jako Eibsee je i Plansee obklopeno zasněženými kopci. Je přitom podstatně větší (287 hektarů oproti 177), avšak s přibližně stejnou průzračností i teplotou vody. Zajímavostí tohoto jezera je, že je kanálem spojené s dalším jezerem – Heiterwanger See, s klidnější hladinou bez větru a vln, ideální pro začínající SUPaře.

Podél Plansee vede silnice pro motorová vozidla, na travnatých pláccích u ní lze parkovat zdarma, ovšem s rostoucí teplotou a lepším počasím jsou tato místa nonstop obsazená lidmi, kteří zde přespávají. Chce-li tedy člověk přespat „na volno“, musí mít štěstí, aby chytil místo. V opačném případě lze využít jeden ze dvou čistých a udržovaných kempů, které u jezera jsou. V tuhle dobu měly kempy už první návštěvníky, nejčastěji cyklisty. Na břehu Plansee naleznete také několik restaurací a v létě i klasické kiosky se zmrzlinou a dalšími radostmi.

Velkou výhodou oblasti Eibsee, Plansee, Garmisch-Partenkirchen, Zugspitze a spousty dalšího v okolí je poměrně malá vzdálenost z Prahy. To svoje si zde najdou nejen milovníci vody, koupání a vodních sportů, ale i cyklisté, pěší turisté nebo milovníci vysokohorské turistiky. Prostě, jak se říká – pro každého něco.

Dva TOP turistické tipy při cestě, které bych doporučila, jsou slavný bavorský pohádkový zámek Neuschwanstein a jako třešnička na dortu „Highline 179“ (vstup 8 euro) což je nejdelší (408m) lanový most na světě. Ve výšce 114m nad zemí spojuje zříceniny hradu Ehrenberg a pevnosti Fort Claudia.

Pokud se někdo na tato místa rozhodne vycestovat, užijte si to stejně pohodově jako my a vraťte se v pořádku se spoustou intenzivních zážitků.

A pošlete nám na SUPmag fotku!

(text a foto: Eva Baxová)