Kousíček od hlučné Strakonické, sevřená mezi Smíchovem a Císařskou loukou, nachází se kolonie pitoreskních domečků na vodě. Kdysi, ještě v 60. letech minulého století, tu členové dvou klubů vodního motorismu dostali možnost postavit si na vodě přístřešky pro své lodě. Jak tomu tak obvykle bývá (člověk je tvor roztahovačný), garáže pro plavidla postupně rostly a dnes tu na vodě můžeme vidět domečky, které jejich majitelé regulérně obývají.

Některé domečky mají blíže k hausbótům a jsou synonymem pro komfortní bydlení.

Jiné však spíše dosluhují, nebo čekají na lepší časy.

Majitelé neváhají projevit svou fantazii, a tak zde stojí i nefalšovaná jurta.

Většina domečků není přizpůsobena pro pobyt v zimních měsících, kdy zamrzne přívod vody. WC je ve většině obydlí suché. Elektřina je v přístavech dražší než obvykle.

Místní již dlouho bojují o svou osadu s majiteli zdejšího přístavu. Jako vždy jde o peníze. Pokud vás zajímají problémy místních, doporučujeme tento článek.

Paddleboard je tiché plavidlo, dostanete se až těsně k domečkům, místní jsou přívětiví, rádi s vámi hodí řeč a vaše přítomnost jim neunikne. Někteří se tu i koupou, nicméně nedoporučují šlapat na dno, kde je hodně bahna. Pro představu – hloubka je na konci vesničky, skoro u protipovodňových vrat, tak na půlku pádla …

O stejný přístav se s malými motorovými plavidly dělí i třípatrový Botel Vodník.

Dopravu na Císařskou louku a zpět do civilizace zajišťuje přívoz. Ze strany Smíchova se sem dostanete přes lávku. Místní se spoléhají na svá plavidla, která mají mnoho podob.

Až pojedete zpátky, nesrazte se s lodí!

A jedna povinná …

Jak se sem dostanete? Pokud přijedete autem, můžete ho nechat třeba na parkovišti u Botelu Racek na pravé straně Vltavy mezi Podolským nábřežím a Veslařským ostrovem (na mapě označeno červeným kroužkem), nebo přejet po mostě přímo na Veslařský ostrov a zaparkovat podél Vltavy (na mapě označeno červeným kroužkem).

Aloha a prknům zdar!

(Eva)