Že se v okolí Prahy nedá zažít dobrodružství? A co takhle paddleboard, sluníčko, voda a koupání? A jako bonus pak tajemný ostrov s pozůstatky kláštera, soutok Vltavy a Sázavy a od civilizace odtržené osady? Všechno toto lze spatřit při plavbě ze Štěchovic do Davle.

Bereme tedy do ruky prkno (složené) a přemisťujeme se z Prahy do Štěchovic autobusem ze Smíchovského nádraží. Jezdí to často a jízda trvá asi 40 minut.

Trasa výletu: Štěchovice – ostrov Svatého Kiliána – soutok Vltavy a Sázavy – Davle – nádraží v Davli. Podle Mapy.cz asi 4,7 km, viz fotografie:

Štěchovice - Davle (4,7 km).

 

Na zastávce ve Štěchovicích vystoupíme a můžeme si nakoupit proviant a tekutiny v některém ze zdejších obchůdků, nebo máme možnost se občerstvit v menší pizzerii se zahrádkou. Hned vedle pizzerie je hlídané parkoviště, můžete si zde nechat auto, pokud jste se rozhodli to v Davli otočit a proti proudu se na prkně vrátit do místa vyplutí. Cena parkovného je opravdu symbolická, nějakých 10 korun za 12 hodin. Vedle v trávě u parkoviště si můžete prkna rovnou nafouknout a pokud nemáte příliš velké ploutvičky, rovnou s nimi ihned pod parkovištěm zahájit plavbu po vodním kanále, který ústí do Vltavy. Pokud se o ploutvičky bojíte, pokračujte podél zastávky a přes vedlejší silnici k molu, kde se dá na prkno důstojně nastoupit…

(A kupte si náhradní a menší ploutvičky, pokud je máte zasouvací 🙂 )

Plavba ze Štěchovic do Davle je pohodová, plujete po proudu, zleva Vás bude celou cestu provázet silnice č. 102, zprava budete míjet chaty, chaloupky, improvizovaná koupaliště ohraničená kameny, plážičky, lidi, psy, rybáře, až se Vám postupně na obzoru objeví zelezný ostrov Svatého Kiliána. Zprava si nezapomeňte prohlédnout skalní masiv a osadu Omaha. Na ostrov se dostanete, můžete tedy zakotvit své plavidlo a vydat se objevovat pozůstatky románského kláštera, který jeho obyvatelé opustili někdy kolem roku 1517, po neustálém plenění, novém budování a opětovném ničení této budovy znesvářenými stranami:-( Více o kláštěře si můžete přečíst např. zde. Případně na informační ceduli přímo na ostrově. Ostrov je kromě zbytků základů kláštera hodně zarostlý, pozor na trny a kopřivy.

Až si ostrov prohlédnete, pokračujte v plavbě po proudu, který Vás navede k soutoku Vltavy a Sázavy. Můžete si zde zalenošit na prkně a připadat si jednou nohou ve Vltavě, druhou v Sázavě.

Z tohoto místa již vidíte opravovaný silniční most a za ním lávku pro pěší – starý Davelský most, který si zahrál ve filmu Most u Remagenu. Mezi těmito dvěma mosty je z pravé strany železniční zastávka Davle, z níž se dostanete například zpět do Prahy. Drsnější povahy se mohou do Štěchovic vrátit zpět stejnou cestou, ale počítejte s tím, že budete pádlovat proti proudu.

Co nás nejvíce zaujalo?

  • Ostrov Svatého Kiliána
  • Soutok Vltavy a Sázavy
  • Chatové osady na pravé straně Vltavy

(Eva, článek původně vyšel na webu www.turistika.cz)

Ostrov z dálky